08 Ağustos 2022
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji
  3. NEDİR BU ‘’MILD HYBRID’’ ?

NEDİR BU ‘’MILD HYBRID’’ ?

NEDİR BU ‘’MILD HYBRID’’ ?


Herkesin aşina olduğu üç farklı elektrikli otomobil tipleri var. İlki %100 elektrik, ikincisi hybrid, üçüncüsü plug-in hybrid. Peki mild hybrid teknolojisi de ne ? Mild kelimesinin Türkçe karşılığı hafif demek. Kelime anlamına da baktığımıza göre şimdi ‘’hafif hybrid’’ teknolojisini anlatmaya çalışalım.

Mild hybrid teknolojisi, firmaların elektrikli otomobillere geçiş dönemindeki ara evre diye nitelendirebiliriz. Şirketlerin emisyonları düşürmeye bu denli uğraştığı bu dönemde mühendislerin firmasına tabiri caiz ise can suyu verdiği bir teknoloji. Şimdi ise nasıl çalıştığından biraz bahsedelim.
Bilindiği üzere araçlarda bir alternatör bulunmakta. Bu alternatörün görevi araç çalışıyorken aküyü şarj etmek ve aracın elektrik devrelerine gereken enerjiyi sağlamaktı. Şimdi ise bambaşka bir görevi daha yerine getiriyor. Farklı firmalarda farklılık gösterebilir ama ben bugün Volkswogen cephesini ele alacağım. Vw cephesinde ‘’Mild Hybrid’’ şu şekildedir: 48V bir akü alternatörü besliyor.  Alternatör ise bir kayış yardımıyla motora yardımcı oluyor. Tüm sistem aslında bu. Peki motora yardım etmek ne demek ? Adından da anlaşılacağı üzere bu sistem hafif hybrid diye geçiyor. Yani motoru tek başına hareket ettiremiyor, tek başına yol alamıyor. Ama ilk marşta motoru çalıştırıyor, kalkışlarda motora yardımcı olup üzerinden yük alıyor. Ayağınızı gazdan çektiğinizde motoru kapatıyor. Mild Hybrid dediğimiz teknoloji kısaca bu şekilde. Hadi gelin şimdi ise biraz faydalarından bahsedelim
Mild Hybrid ilk olarak yakıt tüketimini düşürmeye yarıyor. Daha az yakıt ardında daha az gaz çıkışı demektir. Bu da tabi ki emisyonları düşürüyor. Peki ne kadar düşürüyor diye bir soru sorarsanız size rakamlarla anlatmak istiyorum.

(TSI standart benzinli motor, e-TSI Mild Hybrid teknolojisine sahip benzinli motor)
 

Araç Modelleri Yakıt Tüketimi (karma) Emisyon değeri
2019 Vw Golf 1.5 TSI 4.9 lt/100 km 112 g/km
2020 Vw Golf 1.5 e-TSI 4.7 lt/100 km 108 g/km
 
Aynı motor, aynı güç, aynı torka sahip iki motor. Aralarındaki farkı görüyorsunuz. ‘’Hafif Hybrid’’ teknolojisi dünyamız ve elektrikli otomobillere geçmek için güzel bir adım olacaktır. Önümüzdeki 5 yılda ülkemizde Mild Hybrid değil, tam elektrikli otomobilleri göreceğiz. Daha temiz ve yaşanabilir Dünya için çalışmaya devam
 
 

image description
image description

Melih Fazlı Ekşi

Şubat 2021

Ben Melih Fazlı Ekşi. Rizeliyim. Makine Mühendisliği öğrencisiyim. Arabalara, uçaklara, trenlere kısacası mühendislik ürünü olan her şeye ilgim var. Sizleri yazılarımla hem eğlendirirken hem de bilgilendireceğim. Yazılarda buluşmak üzere :)

0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

https://inovatifbakis.com.tr/assets/