08 Ağustos 2022
  1. Anasayfa
  2. Yerel Haberler
  3. BUNDAN BÖYLE İZİMİZİ SÜREMEZLER!

BUNDAN BÖYLE İZİMİZİ SÜREMEZLER!

BUNDAN BÖYLE İZİMİZİ SÜREMEZLER!

 Türk Mühendisleri Askeri Radardan Gizleyen Kumaş Üretti

  Yaklaşık 1 yılı aşkın süre önce yani 2017 Kasım ayında, Türk mühendisleri bir ilki gerçekleştirdi! Askeri radardan gizleyen kamuflaj kumaşını üretmeyi başardılar. Başarılarından bahsetmeden önce, savunma sanayiindeki özel dijital kamera veya tarayıcılardaki görüntü alımı nedir bilmekte fayda var. 
  Malumunuz, insan gözünün algılayabildiği görüntülerin dalga boyu aralığı 400nm-800nm. Üst düzey çalışmalarda sınırlandırıcı olan bu durum, farklı görüntüleme yöntemlerine başvurma ihtiyacını arttırmıştır. Bu yöntemlerden biri olan Hiperspektral Görüntü Alımı(HGS), gelişmiş donanımı sayesinde kamufle olan hemen hemen her nesneyi görünür hale getiriyor. 400-1000 nm arasındaki görünür ve yakın kızıl ötesi dalga boylarından 2.8 nm spektral çözünürlükle 14 bit derinliğinde görüntü elde edilebiliyor. 
  Kamufle olmuş nesnelerin tespitine gelince, RGB(Red-Green-Blue) kameralardan yararlanılıyor. Beyaz ışığın barındırdığı ve belli oranlarda kendi aralarında olan karışımlardan farklı renk varyasyonları oluşturma olanağı sağlayan bu ana renkler; hiperspektral ve multispektral görüntülemede önemli bir konumda. 
  Türk mühendislerin geliştirdiği, termal kameralara ve radara yakalanmayan gizlenme kumaşı, dünyada sadece üç ülkede bulunan teknolojinin Milli Savunma Bakanlığının onayı ve izni kapsamında NATO ülkelerine ihracatı plan aşamasında. 
  Multispektral gizlenme ağı olarak adlandırılan kumaşı iki bilim insanı buldu ve Sun Tekstil Ar-Ge Merkezi tarafından geliştirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri testlerinden başarıyla geçti ve üretimine başlandı. 
  Termal kameralara yakalanmamasının nedeni vücut ısısını kontrollü bir şekilde dağıtıyor. Bu sebeple termal kameralardan gizlenebiliyor. Sun Holding Yönetim Kurulu Baş - kanı Sabri Ünlütürk, üretilen kumaşın komuta merkezi ve mühimmatın saklanması için kullanılmaya başladığını ifade etti.

   Zırhlı araç koltuğundan çelik yeleğe

  Bir Türk savunma sanayi şirketinin Suudi Arabistan için geliştirdiği zırhlı personel taşıyıcıda da geliştirdikleri kamuflaj malzemesini kullanacaklarını kaydeden Ünlü Türk, Ar-Ge laboratuvarında şu anda çok sayıda askeri alanda kullanıma yönelik yeni ürün geliştirmek üzere çalışma yürüttüklerini söyledi. Ünlütürk, Türk Savunma Sanayii Ar-Ge laboratuvarlarında şu anda çok sayıda askeri alanda kullanıma yönelik araştırmalar yapıldığını ve ürün geliştirme çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.
   Bunların arasında çelik yeleklerin içine giyilmek üzere darbe emme özelliğine sahip yelek, zırhlı personel taşıyıcılar içinde yaralanmaları önleyici koltuk ve döşeme gibi projelerin de bulunduğunu kaydeden Ünlütürk, Türkiye’nin savunma sanayisinde yerlileşme alanında attığı hızlı adımlara destek olmaya çabaladıklarını belirtti. Kendilerini kutluyoruz.
   Yerli üretimin, özellikle savunma sanayi alanındaki çalışmaların arttığı şu zamanlarda, böylesine etkili buluşlar ülkece özgüvenimizi artırıyor. Şanlı tarihimizde nice askeri başarılara imza atan bir ülke olarak bundan böyle geleceğe doğru emin cümlelerle yol alacağız. Dedim ya “Bundan böyle izimizi süremeyecekler!”

   Türkiye’nin yeni radarı ÇAFRAD kuş uçurtmayacak!

   Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve ASELSAN arasında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı TF-2000 hava savunma muhribinin ana sensörü olacak milli çok fonksiyonlu aktif faz dizinli radar sisteminin geliştirilmesi amacıyla imzalanan Çok Fonksiyonlu Faz Dizinli Radar (ÇAF - RAD) Faz-1 Projesi kapsamında önemli bir aşama başarıyla gerçekleştirildi..Proje kapsamında, ÇAFRAD sisteminin aktif faz dizinli antene sahip Çok Fonksiyonlu Radarı (ÇFR) ve Aydınlatma Radarı’nın (AYR) tek yüzlü versiyonları olan ÇFR-1 ve AYR-1 sistemleriyle elektronik tarama yapan dönmeyen tipte antene sahip IFF sisteminden oluşan Teknoloji Gösterim Prototipi’nin geliştirilmesi hedeflendi.. Fabrika kabul testleri başarıyla tamamlanan ÇAFRAD sistemi, geçici kabul testleri için kasım ayında TCG Göksu (F-497) Fırkateyni’nin helikopter pistine konuşlandırıldı, gemideki Evolved Sea Sparrow Missile (ESSM) füzesine entegre edildi.
   Projenin son adımı olan atışlı testler ise 11-14 Aralık’ta gerçekleştirildi. ÇFR-1 Sistemi, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından üretilen yüksek hızlı hedef uçak Şimşek’i tespit ve takip ederken, AYR-1 Sistemi ESSM füzesinin güdüm ve aydınlatmasını yaptı. Böylece hedef uçak Şimşek, yüksek hassasiyetle ve ilk seferde başarılı şekilde imha edildi..
   Testler, SSB, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve ASELSAN personelinin çabası, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve TUSAŞ personelinin destekleriyle gerçekleştirildi. ÇAFRAD’ın çok yüzlü nihai versiyonunun tedariki için gerekli faaliyetler ise devam ediyor. ÇAFRAD, TF-2000 gemisinin üzerine konulacak ve geminin beyni olacak. 
  Radar, uzun menzilde su üstü ve hava hedeflerinin tespit ve takibini gerçekleştirecek, gemide bulunan güdümlü mermiyi yönlendirerek bu hedeflerin imhasını sağlayacak. ÇAFRAD içindeki radar sistemleri, platformlara ayrı ayrı entegre edilebiliyor. Söz konusu sistemler hep birlikte iken uzun menzilli hava resminin detaylı olarak oluşturulmasına ve eş zamanlı birçok görevin icrasına imkan sağlıyor.
  X bantta çalışan ve aktif faz dizinli bir radar olan ÇAFRAD, elektronik tarama sayesinde dönen herhangi bir parçaya ihtiyaç duymuyor. Aynı anda çok fazla sayıda hedefi tespit ve takip edebilen ÇAFRAD, ayrıca aynı anda çok sayıda güdümlü mermiyi yönlendirebilme özelliğine sahip bulunuyor.ÇAFRAD sisteminin başarıyla test edilmesi Türkiye’nin radar ve elektronik harp sistemlerinin geliştirilmesine yönelik kabiliyetlerde geldiği noktayı göstermesi açısından önem taşıyor. Türkiye, bu kabiliyetlere sahip ÇAFRAD sisteminin geliştirilmesi sayesinde, bu teknolojiye sahip birkaç ülke arasına girmiş oldu.

                                                                                                                                                                                        HİLAL VARDAR 
                                                                                                                                                                                        BEYZA OKUTUR 

image description
image description
image description

Aysu Seven

Şubat 2021

Merhaba,ben Aysu.İzmir'de doğdum.Uludağ Üniversitesi Makine mühendisliği 3.sınıf öğrenciyisim.Gördüğüm,ilgi duyduyduğum,merak ettiğim konuları araştırmayı seviyorum.Yani hem öğreniyorum,hem de öğrendiklerimi paylaşıyorum diyebiliriz.Umarım siz de yazılarımı ilgiyle ve keyifle okursunuz :)

0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

https://inovatifbakis.com.tr/assets/